خطر آنتی بیوتیک برای کودکان و احتمال ابتلا به دیابت

ساخت وبلاگ

آخرین مطالب

امکانات وب

مطالعه جدید محققان نشان می دهد مصرف آنتی بیوتیک می تواند به شکل قابل توجهی ریسک ابتلا به دیابت نوع ۱ را در کودکان افزایش دهد.

گروه سلامت"تیتریک"؛ در بیماری دیابت نوع ۱، سیستم ایمنی بدن به اشتباه سلول های کوچک پانکراس را که انسولین تولید می کنند، نابود می نماید. بدون انسولین، بیماران نمی توانند به درستی سطح قند خون (گلوکز) خود را کنترل کنند و در نهایت به عروق خونی و عصبی اسیب می رسد.

محققان دانشگاه نیویورک با انجام آزمایش بر روی موش ها دریافتند آنتی بیوتیک ها می توانند ترکیب میکروب های روده کودکان را تغییر داده و ریسک ابتلا به دیابت نوع۱ به شکل قابل توجهی افزایش می یابد.

در این مطالعه تیم تحقیق تاثیرات قرارگیری در معرض مداوم آنتی بیوتیک ها با دوز پایین یا آنتی بیوتیک درمانی تشدیدی (PAT) را که همانند میزان دوز مصرفی برای درمان بسیاری از عفونت ها در کودکان است را مورد بررسی قرار دادند.

نتایج نشان داد پالس های کوچک آنتی بیوتیک موجب بروز دیابت غیرچاقی (NOD) در موش ها شد، دیابتی که موش ها را بسیار مستعد ابتلا به دیابت نوع۱ می کند، و روند پیشرفت ان در مقایسه با موش های که با آنتی بیوتیک تحت درمان نبودند بسیار سریع تر بود.

همچنین مشخص شد موش های نر مبتلا به دیابتNOD  که در معرض PAT قرار گرفته بودند دو برابر (۵۳ درصد) موش های تحت کنترل NOD (۲۶ درصد) که آنتی بیوتیک دریافت نکرده بودند، مبتلا به دیابت نوع۱ شدند.

PAT ریسک بیماری را در موش های ماده در یک مجموعه از آزمایشات افزایش نداد، اما در دومین مجموعه از تست ها این اتفاق برای موش های ماده هم افتاد.

مهر

خطرات آنتی بیوتیک ها,خطرات آنتی بیوتیک,...
نویسنده : رضا رضوی بازدید : 25 تاريخ : پنجشنبه 4 شهريور 1395 ساعت: 15:19